369748-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlskrona: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Systemstöd IFO
Referensnummer: KS 2023/5724 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun informerar härmed om sin avsikt att ingå avtal med Tietoevry AB org: 559435-9001 om drift, support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare IFO.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfarande: Upphandlingen genomförs med förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
Omfattning: Drift, support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare IFO. Avtalstid 2023-09-13 – 2029-09-12