See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Säkerhetstjänster larm- och bevakningstjänster
Beskrivning: Den huvudsakliga leveransen av bevakningstjänster avser larmcentral, hantering av felanmälningar från kunder, rondering utförd av väktare med bil (inre och yttre rondering), låsning, utryckning, fast bevakning av väktare, samt helhetslösningar för skyddsvaktstjänster. Upphandlingen avser två (2) avtal som ska tillgodose ESEMs behov av säkerhetstjänster uppdelade i två (2) anbudsområden vilka kommer resultera i 2 (två) delkontrakt: Delkontrakt 1 - Larmtjänster & Delkontrakt 2 - Bevakningstjänster
Intern identifierare: UH 24-10
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Säkerhetstjänster larm- och bevakningstjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Larmcentral
Beskrivning: Säkerhetstjänster larmcentral
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Bevakningstjänst
Beskrivning: Säkerhetstjänster och bevakningstjänster