2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal ultraljud klinisk fysiologi och thorax
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för ultraljud till klinisk fysiologi och thorax. Uppskattningsvis kommer region Blekinge att avropa fjorton stycken större ultraljud för hjärtdiagnostik och fyra mindre till vårdavdelningen. Upphandlingen omfattar också tillhörande utbildning, serviceavtal, mjukvara och tillbehör.
Intern identifierare: RB2026-0719
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33112200 Ultraljudsapparat, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal ultraljud klinisk fysiologi och thorax