36982-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstjänster 2020
Referensnummer: C2020/739
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet genomför en öppen upphandling av ramavtal för busstjänster.
Karlstads universitet köper årligen busstjänster för cirka 500 000 SEK. Busstjänsterna avser korta endagsresor respektive mer omfattande resor med varierande längd, för mindre grupper cirka 20 personer upp till stora grupper cirka 60 personer. Större grupper kan också förekomma vid enstaka tillfällen. Universitetet avser nu att upphandla ramavtal för dessa resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen