369835-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Markarbeten Parkinvesteringar Kungsholmen/Norrmalm/Östermalm
Referensnummer: NORR 2022/399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är ett ramavtal omfattande markarbeten för parkinvesteringar i form av underhåll, upprustning och förnyelse av befintliga parkanläggningar inom Kungsholmen/Norrmalm/Östermalm stadsdelsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45236250 Markanläggning för parker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen