Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Partner/Nya Karlsängskolan Nora kommun
Referensnummer: NF 2019-001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en totalentreprenad med partnering som arbetssätt och omfattar nyproduktion av en högstadieskola ”Nya Karlsängskolan”. Beställaren söker med den här upphandlingen en samarbetspartner som ska leda arbetet med att designa, projektera och genomföra projektet tillsammans med beställaren och med största möjliga samhällsnytta i tydligt fokus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen