370002-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar – Konstnärlig gestaltning Nybrogatan
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonstnärlig gestaltning Nybrogatan
BeskrivningHärnösands kommun och Statens konstråd samverkar kring ett konstnärligt gestaltningsuppdrag i anslutning till ombyggnationen av Nybrogatan i Härnösand. Upprustning av Nybrogatan är en viktig del i ett större stadsomvandlingsprojekt, där kommunen bland annat bygger en ny öppningsbar vägbro (Nybron) mellan fastlandet och Härnön, ser över grönytor samt rustar upp flera andra gatustråk i Härnösands centrum. Målet är att stärka Nybrogatan som paradgata och mötesplats i ett inkluderande, levande och läsbart stadsrum som inte bara fungerar som transportsträcka, utan som ett uttryck för Härnösands identitet och ständiga rörelse. Se upphandlingsdokumenten för mer information om urvalsprocess mm. Observera att frågor inte kommer kunna besvaras under perioden 8 juli - 12 augusti. Mvh Johan Bölenius, ansvarig upphandlare.
Typ av förfarandeAnnat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste känneteckenAnsökan
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Ytterligare klassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001