370022-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymnastik och idrottsmaterial
Referensnummer: D.nr:2017/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal med en leverantör för successiva avrop avseende gymnastik, idrottsmaterial, hallinredning för inom- respektive utomhusbruk till idrottsläggningar inom VästUpp.
VästUpp är en upphandlingssamordning i Västsverige. I denna upphandling ingår följande deltagande kommuner samt deras bolag och förbund.
Lysekils kommun, Munkedals kommun, Sotenäs kommun, Strömstads kommun, Trollhättans Stad, Uddevalla kommun, Vänersborgs kommun.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen