370197-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa vård- och omsorgsplatser för vuxna enligt SoL
Referensnummer: GNU 2023/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Boendeplatser för vuxna inom SoL.
Omfattar enskilda avrop av externa boendeplatser inom särskilt boende, såväl permanenta platser som korttidsplatser för personer med omfattande vård- och omsorgsbehov exempelvis psykiatriska diagnoser, samsjuklighet, demens, demensliknande symptom, fysisk funktionsnedsättning eller andra vårdkrävande behov. Från 18 år och uppåt.
Avtalet berör även insatser enligt Hälso- och sjukvårdslagen (HSL).
Kommunens biståndshandläggare fattar beslut om särskilt boende eller korttidsplats enligt socialtjänstlagen (SoL)
Fördelning av platser sker via kommunens boendesamordnare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 316 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 18 år och uppåt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattar enskilda avrop av externa boendeplatser inom särskilt boende, såväl permanenta platser som korttidsplatser för personer med omfattande vård- och omsorgsbehov exempelvis psykiatriska diagnoser, samsjuklighet, demens, demensliknande symptom, fysisk funktionsnedsättning eller andra vårdkrävande behov. Från 18 år och uppåt.
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 21 år och uppåt
Del nr: 2
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 25 år och uppåt
Del nr: 3
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 30 år och uppåt
Del nr: 4
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 55 år och uppåt
Del nr: 5
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 60 år och uppåt
Del nr: 6
Anbudsområde 1a Särskilt boende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 70 år och uppåt
Del nr: 7
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 18 år och uppåt
Del nr: 8
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 21 år och uppåt
Del nr: 9
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 25 år och uppåt
Del nr: 10
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 30 år och uppåt
Del nr: 11
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 55 år och uppåt
Del nr: 12
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 60 år och uppåt
Del nr: 13
Anbudsområde 1b Särskilt boende - Anbudsgrupp Fysisk funktionsnedsättning 70 år och uppåt
Del nr: 14
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 18 år och uppåt
Del nr: 15
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 21 år och uppåt
Del nr: 16
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 25 år och uppåt
Del nr: 17
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 30 år och uppåt
Del nr: 18
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 55 år och uppåt
Del nr: 19
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 60 år och uppåt
Del nr: 20
Anbudsområde 1c Särskilt boende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 70 år och uppåt
Del nr: 21
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 18 år och uppåt
Del nr: 22
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 21 år och uppåt
Del nr: 23
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 25 år och uppåt
Del nr: 24
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 30 år och uppåt
Del nr: 25
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 55 år och uppåt
Del nr: 26
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 60 år och uppåt
Del nr: 27
Anbudsområde 2a Korttidsboende - Anbudsgrupp Psykisk funktionsnedsättning 70 år och uppåt
Del nr: 28
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 18 år och uppåt
Del nr: 29
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 21 år och uppåt
Del nr: 30
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 25 år och uppåt
Del nr: 31
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 30 år och uppåt
Del nr: 32
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 55 år och uppåt
Del nr: 33
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 60 år och uppåt
Del nr: 34
Anbudsområde 2b Korttidsboende - Anbudsgrupp fysisk funktionsnedsättning 70 år och uppåt
Del nr: 35
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 18 år och uppåt
Del nr: 36
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 21 år och uppåt
Del nr: 37
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 25 år och uppåt
Del nr: 38
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 30 år och uppåt
Del nr: 39
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 55 år och uppåt
Del nr: 40
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 60 år och uppåt
Del nr: 41
Anbudsområde 2c Korttidsboende - Anbudsgrupp Demens/Demensliknande symptom 70 år och uppåt
Del nr: 42