370275-2022 - ResultatSverige-Tierp: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vintervägsrenhållning
Referensnummer: 2022-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vinterväghållning och halkbekämpning för
AB Tierpsbyggen, Tierps Energi & Miljö AB och Tierps kommunfastigheter AB.
Vinterväghållning ska utföras så att alla ytor har god tillgänglighet samt att säker och bekväm förflyttning kan ske under hela vintersäsongen.
UF 1 Allmän orientering
Tierps kommun upphandlar vinterväghållning och halkbekämpning för AB Tierpsbyggen, Tierps Energi & Miljö AB och Tierps kommunfastigheter AB.
Vinterväghållning ska ske så att:
- god tillgänglighet och säkerhet på samtliga skötselytor uppnås
- ger en god service åt kommuninvånare inklusive hyresgäster
- det inte bildas ”ofrivilliga” snödeponier
- inga snösträngar, snöhögar lämnas vid övergångställen, busshållplatser och korsningar.
- om snöhögar är nödvändiga ska dessa läggas på bästa möjliga ställe så de inte förhindrar sikten eller framkomligheten.
För övergripande information om entreprenaden se Särskilda föreskrifter SF0 och SF1
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen