370279-2022 - ResultatSverige-Östersund: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsförsäkring grupp Koncernen Almi Företagspartner AB
Referensnummer: UH-2022-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncernen Almi Företagspartner AB har sedan många år tillbaka en obligatorisk företagsbetald sjukvårdsförsäkring grupp. Nuvarande avtal går ut hösten 2022 och vi måste därför genomföra en ny upphandling enligt LOU.
Almi Företagspartner AB är moderbolag i en koncern med operativ verksamhet i 16 regionala dotterbolag samt underkoncernen Almi Invest AB,
Uppskattningsvis kommer volymen totalt att uppgå till drygt 550 anställda med tillkommande medförsäkrade.
Avtalet ska gälla under fyra (4) år.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande med sista anbudsdag 2022-05-10.
Tilldelningsbeslutet beräknas kunna fattas under juni 2022. Upphandlingen kommer att avslutas genom att kontrakt tecknas med antagen leverantör.
Vill ni vara med? Vi emotser Ert anbud med intresse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gruppsjukvårdsförsäkring för 570 anställda