370360-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform samt SK Ansökningsplattform
Referensnummer: 2.7-1529/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen har idag en utbildningsportal för anmälan, administration och leverans av lärarledd och webbaserad utbildning. Dagens utbildningsportal innehåller också en specialutvecklad del för att hantera ansökningar till läkares specialistkompetenskurser (SK-kurser).
Då avtalet löper ut 31 maj 2019 står nu Socialstyrelsen inför att upphandla tjänsten på nytt.
Denna upphandling omfattar två områden (tjänster) enligt följande:
Område 1: Lärportal
Område 2: SK Ansökningsportal
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialstyrelsen har idag en utbildningsportal för anmälan, administration och leverans av lärarledd och webbaserad utbildning.
Dagens utbildningsportal innehåller också en specialutvecklad del för att hantera ansökningar till läkares specialistkompetenskurser (SK-kurser).
Omfattning
IT-stöd för att publicera, administrera och leverera utbildning för myndigheten samt för externa personer inom Sveriges hälso- och sjukvård samt socialtjänst – i fortsättningen benämnd Lärportal.
Antal användare:
Internt, för Socialstyrelsens medarbetare, upp till 800 användare.
Externt, för landsting, kommuner mfl, upp till 5 000 aktiva användare per månad initialt. Antalet aktiva användare beräknas öka under kontraktstiden upp till 20 000 aktiva användare per månad.
IT-stöd för att hantera ansökningar till specialistkompetenskurser (SK-kurser) som är en kompletterande del till läkares specialiseringstjänstgöring, i fortsättningen benämnd SK Ansökningsportal.
Antal ansökningar:
Hantering av upp till 5 000 ansökningar per termin. Då en användare kan söka flera kurser per år så är troligen antalet aktiva användare något lägre.
Båda IT-stöden ska levereras i form av en webbaserad tjänst som innebär att användarna kan använda systemet via webbläsare. Det som efterfrågas är en komplett leverans med ett funktionellt helhetsansvar från leverantören. IT-stöden ska levereras som körklar lösning där leverantören har ansvar för drift och support av lösningen.
Som referensvärde kan noteras att Socialstyrelsen köpte tjänster kopplade till Lärportal och SK-Ansökningsportal (drift/underhåll/support/användare etc.) för ca. 2 MSEK exklusive moms per avtalsår.
Omfattning och beskrivning av efterfrågade tjänster framgår av kravspecifikation för respektive område. Se kravspecifikation för område 1, Lärportal och kravspecifikation för område 2, SK Ansökningsportal.
Sista anbudsdag och sista dag för frågor
Anbudet ska ha inkommit till Socialstyrelsen via Visma TendSign senast 20.12.2018 23:59.
Samtliga frågor gällande innehållet i upphandlingsdokumentet ska alltid ställas skriftligen av leverantören till Socialstyrelsen genom Visma TendSign. Svar på frågor lämnas alltid skriftligen av Socialstyrelsen genom Visma TendSign.
Leverantören ansvarar för att löpande kontrollera publicering av ny information gällande upphandlingen.
Sista dag för att ställa frågor är 11.12.2018.
Om Upphandlingsdokumentet behöver förtydligas eller kompletteras med anledning av frågor till den upphandlande myndigheten eller av någon annan anledning, lämnas skriftligt förtydligande/komplettering senast 14.12.2018 till alla som begärt Upphandlingsdokumenten.