370384-2023 - ResultatSverige-Västerås: Ultraljudsapparat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud till bl.a. fysiologkliniken
Referensnummer: IN-IN23-0089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustningen ska användas för avancerad diagnostik av hjärtsjukdomar hos vuxna och barn på Fysiologkliniken i Västerås samt kliniker med liknande behov såsom Medicinkliniken i Köping och Medicinmottagningen i Sala. Den ska användas vid transthorakala och eventuellt transesophagala undersökningar. Utrustningen kommer ofta att transporteras till annan avdelning. Utrustningen kommer även att användas vid undersökningar med intravenöst givna kontrastmedel (agiterad NaCl eller transpulmonella kontrastmedel).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
Ramavtalet omfattar: - Ultraljudssystem inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till ca. 5 stycken.Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym/takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 3 000 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.