370432-2017 - ResultatSverige-Linköping: Grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksråvaror – Frukt och grönt.
Referensnummer: 17/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Visit Linköping & Co AB upphandlar köksråvaror och livsmedel för sin restaurang- och konferensverksamhet på Konsert och Kongress i Linköping. För det fall att ytterligare liknande verksamhet permanent eller tillfälligt tillförs Visit Linköpings egna drift ska detta avtal även kunna tillämpas för denna.
Flera parallella upphandlingar genomförs avseende respektive:
— Färskt bröd,
— Fisk,
— Frukt och grönt,
— Kött,
— Kolonial, fryst och mejeri m.m.
Denna upphandling avser ”Köksråvaror – Frukt och grönt”.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Visit Linköping & Co AB upphandlar köksråvaror och livsmedel för sin restaurang- och konferensverksamhet på Konsert & Kongress i Linköping. För det fall att ytterligare liknande verksamhet permanent eller tillfälligt tillförs Visit Linköpings egna drift ska detta avtal även kunna tillämpas för denna.