2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Batch 9 Båtar Norrlandskusten
Beskrivning: På uppdrag av Försvarsmakten genomför FMV denna upphandling som omfattar vidmakthållande av Försvarsmaktens mindre båtar på Norrlandskusten, Batch 9. Ramavtalet avseende underhåll och tekniskt systemstöd tecknas med Försvarsmakten som avtalspart men FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop mot Ramavtalet. Ramavtalet är avsett att löpa under tre år (2026-2029) med optioner för ytterligare förlängning 2+2 år samt en tilläggsoption för utökad volym (9 120 timmar) under ramavtalstiden. Bedömd takvolym uppgår till 31 040 timmar för hela ramavtalets giltighetstid inklusive förlängningsoptioner samt tilläggsoption utökad volym.
Intern identifierare: 26FMVU1335
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 34520000 Båtar, 34521000 Specialbåtar, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50245000 Modernisering av båtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: På uppdrag av Försvarsmakten genomför FMV denna upphandling som omfattar vidmakthållande av Försvarsmaktens mindre båtar på Norrlandskusten, Batch 9. Ramavtalet avseende underhåll och tekniskt systemstöd tecknas med Försvarsmakten som avtalspart men FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop mot Ramavtalet. Ramavtalet är avsett att löpa under tre år (2026-2029) med optioner för ytterligare förlängning 2+2 år samt en tilläggsoption för utökad volym (9 120 timmar) under ramavtalstiden. Bedömd takvolym uppgår till 31 040 timmar för hela ramavtalets giltighetstid inklusive förlängningsoptioner samt tilläggsoption utökad volym. För vidare information se Bilaga 1 Tilläggsinformation Batch 9.
Intern identifierare: Upphandling av Batch 9 Båtar Norrlandskusten