370511-2017 - ÄndringSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel – Allmänna sortimentet 2018.
Referensnummer: RJL 2017/2143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län, Region Östergötland och Landstinget i Kalmar län (bildar gemensamt Sydöstra sjukvårdsregionen) avser att upphandla Rekvisitionsläkemedel – Allmänna sortimentet 2018. Upphandlingen omfattar läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionens regioner och landsting samt dess vårdentreprenörer. Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Regionerna/landstinget inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient/klinik.