370532-2024 - Resultat
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Frysta produkter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frysta produkter
Beskrivning: ramavtal på Frysta produkter avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala).
Intern identifierare: IN-IN22-0126
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 03142500 Ägg, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15900000 Drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: E-handel
Beskrivning: Köparna tillämpar elektronisk handel vid beställning inom detta område.
Ytterligare klassificering (cpv): 15896000 Djupfrysta livsmedel
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal på Frysta produkter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala). Leverans ska gå till sjukhusen i Sörmland på orterna Eskilstuna, Nyköping och Katrineholm. Leveranser ska även gå till Sörmlands Naturbruk, Öknaskolan, Tystberga Sörmlands Naturbruk, Nynäs slott, Tystberga, Sörmlands länsmuseum, Nyköping, Åsa Folkhögskola, Sköldinge, Dammsdals, Vingåker och Eskilstuna Folkhögskola, Eskilstuna. Leverans ska gå till Västmanlands sjukhus, Västerås, Västmanlands sjukhus, Köping, Bergslagssjukhuset, Fagersta och Karlsgatan, Västerås, Tärna Folkhögskola, Sala samt till Akademiska sjukhuset, Uppsala och Wiks slott, Uppsala. Det totala värdet av efterfrågade produkter under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 114 500 000 SEK. Uppgifterna baseras på statistik angiven i bilaga 2 Pris- och produktspecifikation för perioden 2022-05-01--2023-04-30 samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte. Takvärdet i ramavtalet är 160 300 000 SEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås. Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.