370533-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för Byggnadsnämnd & Byggnadsförvaltning
Referensnummer: 18/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser IT system för hantering av bygglovsärenden m.m.
Omfattning/Volym
Systemet kommer att användas dagligen av cirka 60 anställda. Utöver dessa är det cirka 30 personer som kommer att ha läsaccess i systemet.
Leveranstid inklusive eventuella förlängningar och optioner
Byggnadsförvaltningen räknar med att skriva avtal för nytt system i början av 2019, med implementation och migrering av data under våren 2019. Systemet beräknas vara i drift till tidig höst 2019.
Sista dag för ansökan
Ansökan ska vara inkommen senast 23.9.2018
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Byggnadsförvaltningen i Kungsbacka kommun vill köpa in ett modernt verksamhetssystem som är anpassat till verksamheten och ersätter nuvarande system Byggreda.
Kommunens mål och strategi
Kungsbacka kommuns e-målbild innehåller bland annat följande punkter:
— Alla som bor i eller verkar i Kungsbacka kan använda digitala tjänster dygnet runt för sina kontakter med kommunen.
— Alla medarbetare har rätt kunskap och teknik för att effektivt använda digitala verktyg i sin yrkesutövning och i utveckling av arbetsmetoder.
— Vi sätter individen i centrum och arbetar gränslöst mellan förvaltningar, myndigheter, regioner och inom EU.
I Kungsbacka kommuns digitala strategi står följande om verksamhetssystem:
”De verksamhetssystem, appar och verktyg som upphandlas ska i första hand vara standardprodukter anpassade för verksamhet i Sverige. Kommunen ska undvika att driva egen utveckling av system, appar eller verktyg. När verksamhetssystem upphandlas och implementeras ska vi göra så lite specialanpassningar som möjligt. Verksamhetssystemen ska vara lätta att byta och integrationer mellan system ska utformas enligt samma principer. ”
Organisation
Byggnadsnämnden ansvarar för kommunens uppgifter inom kart- och byggnadsväsendet. Nämnden ansvarar framförallt för frågor om förhandsbesked, bygglov, rivningslov och övriga beslut kopplat till dessa kategorier enligt plan- och bygglagen (2010:900), samt utövar tillsyn och prövar frågor om olovligt byggande m.m. enligt 11 kap. plan- och bygglagen (2010:900) och de övriga lagbestämmelser som berör byggnadsverksamheten och som inte bevakas av annan nämnd.
I uppdraget ingår även ansvar för frågor rörande obligatorisk ventilationskontroll (OVK), kontroll av hissar/hissanordningar samt lätt avhjälpta hinder (tillgänglighet). Byggnadsnämnden arbetar också med att utveckla och ajourhålla kommunens kartverk, är support till övriga kommunala förvaltningar och externa nyttjare av kartan, ansvarar för utveckling av kommunens GIS (geografiskt informationssystem), utför utstakningar av hus och samverkar med Lantmäteriet vid fastighetsbildningar, samt namnger kvarter och gator.
På Byggnadsförvaltningen arbetar runt 60 medarbetare fördelat på kartavdelningen, bygglov och verksamhetsnära stöd. Bygglovsavdelningen hanterar knappt 2 000 ärenden per år.
Nulägesbeskrivning
I dagsläget används verksamhets- och ärendehanteringssystemet Byggreda för att stödja verksamheten i det dagliga arbetet. Systemet har koppling mot FB fastighet och Befolkning (leverantör Sokigo) via EDP Fastighetsvy, samt egenutvecklad webbkarta. Det finns även kopplingar till webbdiarium (EDP). Det saknas koppling till ekonomisystem, e-tjänster, system för nämndprocessen, m.m.