370582-2022 - ResultatSverige-Tranås: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sortering och behandling av avfall
Referensnummer: IN423065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranås kommuns upphandlingsenheten inbjuder på uppdrag av samhällsbyggnadsförvaltningen till anbudsgivning för ramavtal gällande sortering och behandling av kommunalt avfall och mindre verksamhetsavfall enligt anbudsinbjudan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tranås kommuns upphandlingsenhet inbjuder på uppdrag av samhällsbyggnadsförvaltningen till anbudsgivning för ramavtal gällande sortering och behandling av avfall.
Inledning
Omfattning
Upphandlingen avser sortering och behandling av kommunalt avfall och mindre verksamhetsavfall enligt nedan.
Det kommunala avfallet ska sorteras i olikfärgade plastpåsar för fraktionerna matavfall och restavfall. Påsarna med sorterat avfall läggs i samma kärl eller container. Efter insamling och omlastning transporteras avfallet till en sorteringsanläggning där påsarna ska sorteras maskinellt efter sina färger.
- Grön färg för matavfall och valfri färg förutom grön till restavfallet.
Matavfallet ska behandlas genom rötning och restavfallet brännas.
Mängder:
Mat- och restavfall uppgår till ca 3500 ton per år.
Behandling av brännbart grovavfall och brännbart verksamhetsavfall från mindre verksamheter uppgår till ca 2300 ton per år.
Behandling av ca 200 ton tryckimpregnerat virke per år.
De angivna mängderna är uppskattade efter statistik från år 2021 och kan bli både mindre och högre.
Transporter till uppdragstagarens mottagningsanläggning ingår ej i upphandlingen. Eventuella transporter för vidare behandling ska ingå i uppdraget.Uppdragstagaren övertar ansvaret för avfallets fortsatta omhändertagande.