370598-2016 - ResultatSverige-Umeå: TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radio och televisionsutrustning.
Referensnummer: 16073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar radio och TV produkter till ett värde av ca 1 000 000 SEK/år. Förutom TV apparater upphandlas enklare digitalkameror, headsets, klockradio, DVD/Bluerayspelare, TV spel samt batterier.
Till TV apparaterna upphandlas även kablage till TV, soundbars samt vägg och takfästen för utrustningen. Vid behov ska leverantören i egen regi eller med hjälp av underleverantör sätta upp vägg- eller takfäste samt installera och kanalinställa TV.
Leverans och eventuellt montage ska kunna ske direkt till kommunens ca 500 leveransplatser.
I upphandlingen ingår också att demontera befintliga installationer samt att ta hand om gammal utrustning och emballage i de fall det önskas av beställaren. Elinstallationstjänster ingår ej i upphandlingen, men samordnas med den av kommunen upphandlade elinstallatören vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232331 Arbeten som rör radio och TV
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun upphandlar radio och TV produkter till ett värde av ca 1 miljon SEK/år. Förutom TV apparater upphandlas enklare digitalkameror, headsets, klockradio, DVD/Bluerayspelare, TV spel samt batterier.