370806-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Läkarvård och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesiologisk service för ECT vid ECT-enheten
Referensnummer: 18-1020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO bjuder in till att lämna anbud på Anestesiologisk service för ECT vid ECT-enheten.
SLSO köper årligen in Anestesiologisk service för ECT för cirka 8,5 miljoner SEK. Fördelat på Psykiatri Nordväst ca 3 miljoner, Psykiatri Sydväst ca 3 miljoner och Psykiatri Norra ca 2,5 miljoner.
Denna upphandling avser Anestesiologisk service (anestesiläkare och anestesisjuksköterska) för ECT-enheterna inom SLSO.
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden:1. ECT-enheterna Psykiatri Nordväst i Danderyd och Psykiatri Sydväst i Huddinge.2. ECT-enheten Psykiatri Norra
Anbud kan lämnas på ett eller båda anbudsområden. SLSO kommer teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
För ECT-enheten Psykiatri Nordväst beräknas antalet behandlingar till ca 12-15 ECT/dag, fem dagar i veckan. Akuta ärenden beräknas till ca 5-10 behandlingar per/år. För ECT-enheten Psykiatri Sydväst beräknas antalet behandlingar till ca 12-15 ECT/dag, fem dagar i veckan. Akuta ärenden beräknas till 5-10 behandlingar/år.
För ECT-enheten Psykiatri Norra beräknas antalet behandlingar till ca 5-15 ECT/dag, fyra dagar i veckan. Under sommaren beräknas antalet behandlingar till ca 5-15 behandlingar/dag, tre dagar i veckan. Akuta ärenden beräknas till cirka 5 behandlingar/år.
Då ovanstående behov kan förändras garanteras ingen totalvolym under avtalsperioden, dock garanteras leverantören ersättning motsvarande 5 (fem) behandlingar/bokade dagar.
Avtalstid
Avtal tecknas för perioden 1.4.2019 - 31.3.2020 eller om det tecknas senare; från det datumet och ett (1) år framåt. Om ingen uppsägning sker av SLSO senast två (2) månader innan avtalstidens slut förlängs avtalet automatiskt med ytterligare 12 månader. Avtalet kan endast förlängas 3 gånger. Vid avtalstidens slut upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förteckning över upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten är den upphandlande myndighetens underlag för upphandlingen. Det avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.
Upphandlingsdokumentationen omfattar följande delar:
1. Anbudsinbjudan
2. Anbudsområde 1 - ECT-enheterna Psykiatri Nordväst i Danderyd och Psykiatri Sydväst i Huddinge.
3. Anbudsområde 2 - ECT-enheten Psykiatri.
4. Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Stockholms läns landstings uppförandekod för leverantörer
Bilaga 2 - Stockholms läns landstings Miljöprogram 2017-2021
Bilaga 3 - Referensblankett 1Bilaga 4 - Referensblankett 2
Uppförandekod
Anbudsgivaren ska i sitt arbete som utförs för SLSO:s räkning följa Stockholms läns landstings gällande uppförandekod för leverantörer, se bilaga 1 - Uppförandekod för leverantörer.