370900-2021 - ÄndringSverige-Klippan: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal
Referensnummer: 21/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar cirkulationstvätt och hyra av arbetskläder som används av personal inom vård- och omsorgsarbete i Klippans kommun.
Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, tvättar och distribuerar textilier som hyrs av beställaren.