371002-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Färdigställande byggnadsarbeten – Kv. Persikan 6: DE 23 Rumskomplettering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv. Persikan 6: DE 23 Rumskomplettering
BeskrivningStockholmshem uppför inom kvarteret Persikan 6 (tidigare 5) på Södermalm i Stockholm flerbostadshus med 151 lägenheter och förskola, livsmedelsaffär, mindre lokaler samt garage. Total BTA är ca 24 000 m2 fördelat på ca 11 200 m2 BOA respektive ca 5400 m2 LOA. Denna entreprenad omfattar rumskomplettering.
Intern identifierareSHEM 2024/847
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421111 Montering av dörrkarmar, 45421120 Montering av trösklar, 45421131 Montering av dörrar, 45421140 Inmontering och installation av byggnadsdelar av metall utom dörrar och fönster, 45421142 Montering av luckor, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser, 45421145 Montering av rullgaller och jalusier, 45421147 Montering av galler, 45421148 Montering av grindar, 45421150 Montering av snickerier, ej i metall, 45421151 Montering av kompletta kök, 45421152 Montering av skiljeväggar, 45421153 Montering av väggfasta möbler, 45421160 Arbete med beslag
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKv. Persikan 6: DE 23 Rumskomplettering