371048-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Handledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledare i psykoterapi
Referensnummer: EUI 18 015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80590000 Handledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Psykologiska institutionen vid Göteborgs universitet håller flera utbildningar varav psykologprogrammet utgör en stor del. Under slutet av utbildningen ligger tre kliniska kurser som sträcker sig över en termin vardera där psykologstudenterna genomför psykologisk behandling/psykoterapi under handledning. Behandlingarna riktar sig i huvudsak till vuxna patienter, men kan även omfatta behandling av barn ute i annan verksamhet. Vid institutionen utbildas också psykoterapeuter med inriktning mot psykodynamisk terapi (PDT) och kognitiv beteendeterapi (KBT). Även under denna utbildning genomför studenter psykoterapi under handledning. Vidare ges även handledarutbildning vid institutionen med inriktning mot KBT och PDT vilket innebär att studenter ges handledning på den handledning de själva utför under kursens gång.
Universitetet upphandlar konsulter som ska fungera som lärare/handledare för studenterna på dessa utbildningar där de aktuella kurserna löper över två eller tre terminer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen