Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av system och tjänster för administration av Riksbankens personallån
Referensnummer: 2022-00992
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66112000 Inlåningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har ca 120 anställda med en låneförmån. År 2016 upphörde förmånen varför inga nya lån tillkommer. Det handlar främst om bostadslån vilket indikerar en lång avvecklingstid.
Riksbanken har idag ett upphandlat avtal för administration av dessa lån men avtalet löper ut i september 2023 varför Riksbanken nu genomför en ny upphandling.
Syftet med upphandlingen är att finna en långsiktig partner till Riksbanken som självständigt kan sköta hela administrationen av samtliga personal lån.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen