Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klottersanering Område Hisingen.
Referensnummer: 486/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90690000 Klottersanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende klottersanering, klotterskydd och affischrivning inom Göteborgs stad, område Hisingen. Tillsyn och avrop ingår för enskilda objekt.
Upphandling av klottersanering är uppdelad på geografiska områden (Centrum, Väster, Öster, Söder och Hisingen) där varje område upphandlas separat, denna upphandling avser område Hisingen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45452000 Utvändig rengöring av byggnader, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen