371117-2022 - ÄndringSverige-Örnsköldsvik: Programvaruutvecklingstjänster för videokonferens
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital distanslösning
Referensnummer: A 22-047 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212515 Programvaruutvecklingstjänster för videokonferens
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en tjänst för Digital distanslösning.
Leverantören ska tillhandahålla funktion/lösning och underliggande teknik inklusive datanät. En lösning motsvarande SaaS (Software as a Service), d.v.s. leverantören ska ta fullt ansvar för att leverera tjänsten inklusive uppgraderingar och förvaltning över tid. Det ska vara en färdig lösning, som ska utvecklas över tid, för att man ska kunna interagera såsom beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Leverantören ska även tillhandahålla support och utbildning för lösningen.
Tjänsten ska ge möjlighet i realtid till bland annat undervisning i och interaktion för t.ex.:
• musik
• dans
• sång
eller på annat sätt agera tillsammans trots att deltagarna befinner sig i olika lokaler eller på olika platser. Lösningen ska även kunna erbjuda möjligheter till större evenemang med fler deltagare än lärare-elev, t.ex. konsert med medverkande på två platser och publik på en tredje.