2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tömning och transport av returförpackningar från återvinningsstationer samt omlastningsstation
Beskrivning: Upphandlingen avser insamling och transport till avlämning av förpackningar, returpapper från ÅVS inom Pajala kommun samt mottagande av förpackningsavfall som Pajala kommun i egen regi bedriver insamling av. Upphandlingen omfattar även tillhandahållande av omlastningsstation för överlämnande av förpackningar och returpapper till producentansvarsorganisation. Uppdraget omfattar insamling och transport till avlämning av förpackningar och returpapper från samtliga ÅVS inom Pajala kommun. Omlastningsstationen ska även kunna motta förpackningsavfall från FNI i flerbostadshus, transporter ingår ej i detta uppdrag.
Intern identifierare: 2026-1047
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000