371353-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Motorfordon
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätbussar, Kabeldiagnostik samt kabelfelsökning
Referensnummer: 18-0053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av två styck nya mätbussar med utrustning
Orientering om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att köpa två fabriksnya mätbussar, en ”större” med kabelfelsöknings- och kabeldiagnostikutrustning (fordon 1) samt en ”mindre” med kabelfelsökningsutrustning anpassad för att användas i inomhusställverk där utrymmet är begränsat (Fordon 2).
Fordonen upphandlas nyckelfärdiga vilket innebär att fordonen ska levereras till Göteborg Energi Nät besiktigade och registrerade för trafik med all utrustning färdiginstallerad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen