371366-2018 - ResultatSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biokonvertering kolpanna KV1, Linköping
Referensnummer: 17/202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konvertering av kolpanna till att elda returträ och/eller skogsflis.
Syfte & Mål
Upphandlingens syfte är att reducera fossila koldioxidutsläpp från Tekniska verkens Kraftvärmeverk vid Södra Oskarsgatan 7 i Linköping.
Ett av Tekniska verkens mål är att återanvända befintlig utrustning där det är tekniskt och ekonomiskt möjligt.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ombyggnation för nytt bränsle och driftsättning av Panna 1 på Kraftvärmeverket i Linköping. Anläggningen ägs av Tekniska verken i Linköping AB(publ)
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44621200 Värmepannor, 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen