371444-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av restprodukter
Referensnummer: 1003068054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av förbränningsrestprodukter så som aska, slagg, slam och gips sker från Vattenfalls anläggningar i Uppsala och Knivsta.
Huvuddelen av transporterna kommer att gå till Ragn-Sells anläggning vid Högbytorp. Transporter kan även ske till andra destinationer, normalt inom en radie av 120 km från Uppsala och Knivsta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av förbränningsrestprodukter så som aska, slagg, slam och gips från Vattenfalls anläggningar i Uppsala och Knivsta till Ragn-Sells anläggning vid Högbytorp. Transporter kan även ske till andra destinationer. Tillhandahållande av lastmaskin i Uppsala. För personal som kommer att arbeta på Vattenfalls område krävs SSG Entré samt ID06, aktuell personal ska kunna kommunicera på svenska. Samtliga lastbilar som ingår i uppdraget ska lägst ha lägst Euro 6-klassning senast 12 månader efter påskrivet avtal. Samtliga fordon ska vara utrustade med alkolås.Transport av restprodukter ska alltid ske med täckta behållare i båda transportriktningar. Uppskattade volymer Uppsala: Slagg ca 60 000 ton/år, Slam (farligt avfall) ca 3 500 ton/år, Gips ca 1 200 ton/år. Till och med sommaren 2019 Flygaska ca 12 000 ton/år, Bottenaska ca 4 500 ton/år. Från hösten 2018 Flyg- och bottenaska ca 800-1200 ton/år. Uppskattade volymer Knivsta: Flyg- och bottenaska ca 2 000 ton/år.