Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kompetensprövning och flygande inspektion
Referensnummer: A245.975/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80511000 Personalutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisen efterfrågar i denna upphandling kompetensprövning och utbildning av bilinspektör/polis som genomför flygande inspektioner av fordon. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att polismyndigheten uppfyller kraven i Transportstyrelsen föreskrift (TSFS 2017:53). Föreskriften ställer krav på att bilinspektör/polis i nivå F3 måste kompetens prövas av ett ackrediterat personcertifieringsorgan för fordonsbesiktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen