371498-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Företagshälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: KS.2022.0097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar företagshälsovård som en oberoende expertresurs inom områdena arbetsmiljö, hälsa och rehabilitering.
Leverantören ska i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten erbjuda en företagshälsovård som innefattar ett helhetsåtagande av kvalificerat stöd och utveckling av arbetsmiljöarbetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar företagshälsovård som en oberoende expertresurs inom områdena arbetsmiljö, hälsa och rehabilitering.
Upphandlingen genomförs för följande upphandlade myndigheter:
Eslövs kommun
Eslövs Bostads AB
Mellanskånes Renhållnings AB
Inbjudan
Eslövs kommun, kommunledningskontoret, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende företagshälsovård.
Eslövs kommun hade år 2021 2575 stycken årsarbetare. Antal tillsvidareanställda var per den 31/12-2021 2653 stycken.
Eslövs Bostads AB hade år 2021 34 tillsvidareanställda och ca 11 säsongsanställda.
Mellanskånes Renhållnings AB hade år 2021 30 årsarbetare. Antal tillsvidareanställda var 40 stycken.
Eslövs kommun uppskattar att tjänsterna som omfattas av ramavtalet, inklusive förlängningar uppgår till maximalt 9 miljoner SEK för Kunden Eslövs kommun. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen upphör avtalet att gälla. Detta påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts dessförinnan. Eslövs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig till att leverera det faktiska behovet.
Eslövs Bostads AB uppskattar att tjänsterna som omfattas av ramavtalet, inklusive förlängningar uppgår till maximalt 850 000 SEK för Kunden Eslövs Bostads AB. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen upphör avtalet att gälla. Detta påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts dessförinnan. Eslövs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig till att leverera det faktiska behovet.
Mellanskånes Renhållnings AB uppskattar att tjänsterna som omfattas av ramavtalet, inklusive förlängningar uppgår till maximalt 800 000 SEK för Kunden Mellanskånes Renhållnings AB. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen upphör avtalet att gälla. Detta påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts dessförinnan. Eslövs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig till att leverera det faktiska behovet.
Kunden kommer att avropa tjänster successivt under avtalsperioden.