371623-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Hyra av anläggningsmaskin med förare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskoga.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingarna avser följande kategorier (maskin-/fordonstyper):
— 2-axlad slamsugningsbil,
— 3-axlad slamsugningsbil,
— Traktor med kärra med tippfunktion samt gripklo och vajerspel/kran,
— Traktor med upptagande sopmaskin samt ogräsborste/vajerborste.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare, 16700000 Traktorer, 34100000 Motorfordon, 34114000 Specialfordon, 34133110 Tankbilar, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144410 Slamsugare, 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner