371782-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Kemisten 2 och 7, Lundgrens trädgårdar.
Referensnummer: 17/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren ämnar att i samverkan med upphandlad entreprenör projektera, planera och uppföra en nybyggnation av flerfamiljsbostadshus innehållande ca 255 lägenheter på minst 14 360 m² BOA. Etappvis färdigställande november 2019 – november 2020. Beställarens syfte med samverkan är att i ett tidigt skede få nytta av entreprenörens kunskap och tidigare erfarenheter och på så vis bygga de aktuella lägenheterna på ett effektivt sätt avseende tid, kvalitet och ekonomi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen