371800-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av projektet Inre hamnen i strategisk partnering
Referensnummer: UH-2018-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Inre hamnen kommer att byggas ut etappvis och rymma omkring 3 000 bostäder när allt är färdigbyggt. Den första utbyggnadsetappen omfattar omkring 1 000 bostäder med en mix av hyresrätter och bostadsrätter, arbetsplatser och allmänna ytor. Denna upphandling avser de allmänna ytorna.
I etapp 1 av Inre hamnen – denna upphandling – så ingår att bygga allmänna ytor såsom
— kaj och kanal
— gator med tillhörande ledningar
— parker och torg
— bryggor och bad
— broar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 700 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillsammans skapar vi Sveriges härligaste stadsmiljö.
Med ett attraktivt läge vid vattnet och gångavstånd till framtidens resecentrum växer en ny stadsdel fram i Norrköping. I Inre hamnen skapas en mix av bostäder, arbetsplatser och besöksmål, som badplatser, småbåtshamn och kanaler som flyter in i området och ger en vattennära känsla i stadsdelen.
Inre hamnen är ett av Sveriges mest intressanta och ambitiösa stadsutvecklingsprojekt som nu går från planeringsstadium in i skarpt genomförandeskede. Med Inre hamnen tar Norrköping de första stegen för den omfattande stadsomvandling som nu står för dörren i samband med byggandet av höghastighetsjärnvägen i Sverige där Norrköping integreras med Stockholms arbetsmarknadsregion. Inre hamnen är det största stadsutvecklingsprojektet någonsin i Norrköping och har möjligheten att påverka framtiden för hela staden.
Mer information om upphandlingen finns i förfrågningsunderlaget.
Information om hela projektet Inre hamnen finns att hitta på hemsidan: http://inrehamnen.norrkoping.se/