371829-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glömstahallen.
Referensnummer: HF2017-411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnation av idrottshall, konstgräsplan, löparbanor, hoppgrop, parkeringar och tillhörande markarbeten.
Provisoriska parkeringsplatser för Glömstaskolan utförs innan etablering i övrigt görs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39293300 Konstgräs, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45236114 Markanläggning för löparbanor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen