Region Värmland, kollektivtrafiken, upphandlar en entreprenör att utföra tätortstrafiken i Karlstad under en övergångsperiod i syfte att kunna synkroniskera alla trafikupphandlingar från och med 2027 och framåt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kollektivtrafik med buss.