371846-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnation av paviljong
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter – Paviljong vårdlokaler Östra sjukhuset.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212600 Byggnation av paviljong
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna förbereda för planerad nybyggnad måste viss verksamhet flytta till tillfälliga lokaler. I entreprenaden ingår att projektera och utföra mark- och grundläggnings- arbeten samt att uppföra paviljongbyggnad i 2 plan, inkl. förbindelsegång mellan befintlig byggnad och paviljong, och upplåta denna med hyresrätt till beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen