371860-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Konsulttjänster Automations- och systemingenjör OT
Referensnummer: 22/164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är ett dynamiskt inköpssystem (DIS) för Konsulttjänster Automations- och systemingenjör OT Leverantörer har möjlighet att löpande ansöka om att få ansluta sig till DIS under hela DIS giltighetstid. Kvalificerade leverantörer får löpande anbudsinbjudningar när Beställaren har behov av konsulttjänster inom aktuellt område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och mål
Syfte med denna upphandling är att skapa ett dynamiskt inköpssystem där Beställaren vid behov har möjlighet att beställa automations- och systemtjänster.
Omfattning
Upphandlingen omfattar behov av Automations- och systemingenjörstjänster OT hos Tekniska verkens anläggningar i Linköping, Katrineholm och Mjölby inom affärsenhet Värme och kyla.
Samtliga Leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven har möjlighet att ansluta sig till det dynamiska inköpssystemet. Systemet är öppet för nya Leverantörer under hela giltighetstiden och antalet Leverantörer begränsas ej.
Det dynamiska inköpssystemet avser både löpande behov samt uppdrag i projektform.
Anbudsinbjudan från DIS kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning vid varje enskilt behov. Anbudsinbjudan via konkurrensutsättningen kommer att se olika ut beroende på behov av tjänst och vid anbudsinbjudan kommer utvärdering ske utifrån pris, kompetens och/eller erfarenhet.
Exempel på uppdrag som kan förekomma:
Programmering/konfiguration PLC/styrsystem/SCADA: ABB 800xA, ABB AC800M, Emerson DeltaV eller Siemens S7
Projektledning OT-projekt
Kompetens IT-plattform (Windows server och backuphantering i industriell IT, industriella nätverk)
Förebyggande- och avhjälpande underhåll av styrsystem
Konfiguration/beräkning av industriella säkerhetssystem
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.