2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grundvattenutredning av Ågalma grundvattentäkt
Beskrivning: Vattenförsörjningen till Öregrunds samhälle bygger på ett grundvattenuttag i Börstilåsen vid Ågalma, en råvattentäkt ca 8km från vattenverket i Öregrund. Periodvis har det varit försämringar i grundvattenkvaliteten från täkten. Kvalitetsförsämringar i grundvattnet har antagits vara kopplade till ökat uttag under turistsäsongen. Vattenförsörjningen behöver både på kort och lång sikt stärkas i området. I dag finns endast en råvattenbrunn som enligt bedömning har fått en försämrad kapacitet över tid. Ett uppdrag för ersättningsbrunn pågår med syfte att säkra och ersätta befintlig brunn för att skapa en förbättrad leveranssäkerhet i dricksvattenproduktionen. På längre sikt är det önskvärt att kunna öka dricksvattenproduktionen på grund av bebyggelseutveckling och nyanslutning till dricksvattenförsörjningen. För att klargöra om grundvattenmagasinet har kapacitet för ett ökat dricksvattenbehov behöver grundvattenutredning utföras.
Intern identifierare: 14522
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster, 65110000 Vattendistribution, 65111000 Dricksvattendistribution, 77800000 Vattenbruk, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Grundvattenutredning av Ågalma grundvattentäkt