371917-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Oskarshamn: Drift av idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Drift av Gym i Arena Oskarshamn Bad & Gym.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Oskarshamn.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Oskarshamns kommun har för avsikt att handla upp entreprenör för drift av gymanläggningen i Arena Oskarshamn Bad & Gym. Arena Oskarshamn Bad & Gym byggdes 2006, under vintern 2016/2017 byggs gymmet ut.
Upphandlingen genomförs som en selektiv upphandling av ett samarbetsavtal. Kommunen kommer att välja ut minst/max. 5 leverantörer som senare kommer att få ett förfrågningsunderlag som underlag för anbud.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
92610000 Drift av idrottsanläggningar, 79992000 Receptionstjänster, 92600000 Sporttjänster, 92620000 Sportrelaterade tjänster, 98330000 Tjänster för fysiskt välbefinnande, 98336000 Träning, workout eller aerobics
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner