37193-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processtöd för vård och omsorg
Referensnummer: 17185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Processtöd för vård och omsorg, Umeå kommun.
Socialtjänsten inom Umeå kommun har i uppdrag att tillgodose att medborgarna åtnjuter ett gott stöd gällande vård och omsorg. För att tillgodose de krav som medborgarna ställer nu och framgent behövs ett IT-stöd som stödjer verksamheternas processer och som överensstämmer med Socialstyrelsens Nationella Informationsstruktur (se NI2015.2 eller senare).
Umeå kommun bjuder härmed in leverantörer att ansökan om att få delta i efterföljande upphandling som kommer att genomföras med förhandlat förfarande. Max tre leverantörer kommer att bjudas in.
Välkommen med er ansökan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen