371944-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling konsultuppdrag övervakning av våtmarker.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 12 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar nationell övervakning av våtmarker, se programverksamhet inom miljöövervakningens programområde Våtmark, se http://www.naturvardsverket.se/Miljoarbete-i-samhallet/Miljoarbete-i-Sverige/Miljoovervakning/Miljoovervakning/Programomrade-Vatmark/ samt Naturvårdsverkets övriga verksamheter med behov av kontinuerlig eller tillfällig dataförsörjning för samhällets behov av data om våtmarker.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: 1 + 1 år.