371960-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnerskap för IT-lösningar inom det skoladministrativa området.
Referensnummer: KSN-2017-2566
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommuns målsättning är att upphandla och införa ett modernt systemstöd för det skoladministrativa området inom de närmaste åren. Ambitionen är att göra detta genom partnerskap med leverantörer som kan tillhandahålla flexibla och hållbara lösningar som utvecklas över tid i ett strategiskt samarbete. En framtida upphandling syftar till att säkerställa en funktionell lösning från dag ett och att den utvecklas och utökas under avtalstiden. Stor vikt kommer att läggas på leverantörens innovationsförmåga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen