371962-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Skadereglering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skaderegleringstjänster
Referensnummer: 22/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66519400 Skadereglering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsområdet avser tjänster kopplat till skadereglering, vilket bland annat omfattar skador som inte täcks av Sinfra-medlemmens försäkring, exempelvis översvämningsskador från VA-nätet, strömpsikar eller övriga skador. Det omfattar även skador som täcks av Sinfra-medlemmens försäkring, men som understiger gränsen för självrisk. Tjänsten omfattar bland annat utredning av skador, samt rådgivning kring eventuella ersättningar, samt nivån på denna ersättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen