371963-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning
Referensnummer: FM2023-11065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedelsförsörjning avseende gemensamt behov för Försvarsmakten samt Socialstyrelsen.
Syftet är att säkerställa hög tillgänglighet av läkemedel och vacciner över en lång tidshorisont.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattade värdet för kontraktet beräknas till ca 400 000 000SEK.