371964-2017 - PlaneringSverige-Söderhamn: Säckar och påsar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matavfallspåsar för Gästrike Återvinnare.
Referensnummer: 7077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg planerar Upphandling av matavfallspåsar för Gästrike Återvinnare.
Upphandlingen avser:
— Påsar för utsortering och biologisk behandling av matavfall från storkök, skolor, restauranger och liknande verksamheter, samt
— Papperspåsar avsedda för utsortering och biologisk behandling av matavfall från hushåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen