Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skärblacka, etapp 2 - Nybyggnad av flerbostadshus i Norrköpings kommun
Referensnummer: Unr.14/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avser en totalentreprenad för nybyggnad av flerbostadshus på fastigheten Kullerstads-Åby 1:119 i Skärblacka inom Norrköpings kommun. Avser kortfattat att genomföra projektering och utförande av nya hyresbostäder med tillhörande komplement och mark-anläggningar. Minimiantalet lägenheter är 30 st med krav på lägenhetsfördelning mm. Det totala antalet lägenheter och boarea anges i anbud och styrs av detaljplan och andra förutsättningar i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen