371971-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tranemo: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallskärl
Referensnummer: UPH/2018:18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avfallskärl.
Anbudsinbjudan och allmän orientering
Tranemo kommun har för avsikt att införa separat matavfallsinsamling i separat kärl inom hela kommunen, med beräknad uppstart i mitten av januari 2019. Denna upphandling syftar främst till att tillgodose behovet av nya kärl för matavfallsinsamlingen. Utöver detta omfattas även inköp av gröna kärl som används för insamling av brännbart restavfall, dock i mindre omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställare
Beställare är Kommunstyrelsens allmänna utskott i Tranemo Kommun.
Uppdragets omfattning
Uppdraget omfattar ett ramavtal för inköp av:
Ventilerade avfallskärl avsedda för matavfallsinsamling i storlek 140 liter
Påshållare för matavfallsinsamling
Biohylla till matavfallskärl
Gröna kärl avsedda för brännbart restavfall i storlekarna 80, 190, 370 och 660 l
Matavfallsinsamling ska införas succesivt samhälle för samhälle inom kommunen. Avrop kommer att ske med ca 500- 1000 kärl per tillfälle och kommer att uppgå till cirka 4 250 – 4 750 kärl totalt. Angivna kvantiteter är endast en uppskattning, inga volymgarantier kan lämnas i samband med avtalspåskrift gör beställaren sin första beställning. Leverantören ska leverera 1 000 kärl samt 1 000 påshållare och 1000 biohyllor senast den 1 december, varav minst 500 av respektive vara ska levereras senast den 15 november.
Uppdragets längd, avtalstid
Uppdraget omfattar tiden från 15.10.2018 till 14.10.2021 med möjlighet till förlängning i 1 år. Eventuell förlängning meddelas senast sex månader innan avtalet upphör.